Gastritis chronica aktiva - opis rozpoznania z gastroskopii i leczenie

Przez ostatnie miesiące miałam ostre bóle brzucha z wymiotami. Po trzech takich atakach lekarze zostawili mnie w szpitalu i podejrzewali wyrostek. gdy bóle mi przeszły wypisali mnie, ale dalej nie wiedzieli co mi jest. na własna rękę zrobiłam badanie gastrofiberoskopie. wykazało ono: gastritis chronica activa.

Co to za choroba i czy będę przyjmować leki?

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Gastritis chronica aktiva oznacza dosłownie aktywne, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. Jest to dość łagodna postać zapalenia powierzchownego błony śluzowej żołądka, ale o czynnej formie. Taki stan błony śluzowej może, jeśli nie będzie odpowiednio leczony, doprowadzić do owrzodzenia.

Ważne jest także czy był wykonany w czasie gastroskopii test urazowy czyli na obecność bakterii Helicobacter pylori. Jeśli test był dodatni należy wprowadzić terapię 2 antybiotykową połączoną z lekiem zmniejszającym wydzielanie soku żołądkowego (najlepiej inhibitor pompy protonowej). Jeśli test jest ujemny lub nie był przeprowadzony (można wykonać test z krwi, samodzielnie, dostępny w aptekach bez recepty) wystarczy terapia z lekami zmniejszającymi wydzielanie soku żołądkowego. Oczywiście należy zastosować dietę jak w chorobie wrzodowej żołądka. Kontrolna gastroskopia za około 3 miesiące po leczeniu.

Reklama