Życie po całkowitym usunięciu żołądka z powodu raka

Moja siostra 35 lat, jest po usunięciu żołądka. 19 dni po operacji ma się dobrze. Teraz czeka ją chemoterapia. Czy jest możliwe życie bez żołądka i jak długo? Na co szczególnie trzeba uważać i czy trzeba stosować jakieś odżywki i witaminy? Słyszałam też o sztucznym żołądku. Co na ten temat wiadomo?

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście, że życie bez żołądka jest możliwe. Wymaga tylko w pewnym stopniu zmiany trybu życia, pewnych przyzwyczajeń, nawyków żywieniowych. Co do okresu przeżycia Pani siostry trudno mi cokolwiek napisać, gdyż musiałbym uzyskać szczegółowe informacje na temat zaawansowania raka. Jest młoda, a więc organizm potrafi się bronić i może znieść łatwiej dodatkowe leczenie w postaci chemioterapii.

Siostra musi prowadzić odpowiednią dietę po resekcji żołądka. Najlepiej przeczytać jak ją prowadzić na stronie http://www.resmedica.pl/zdart20114.html (wytłumaczono dokładnie, ze szczegółami jakie rodzaje pokarmów stosować, a nawet podano przykładowy jadłospis). Pokarmy trzeba przyjmować częściej, ale w niewielkich ilościach.
Jeśli organizm Pani siostry nie jest wyniszczony odradzałbym zaraz po zabiegu stosowania jakichkolwiek preparatów witaminowych.

Co do informacji o sztucznym żołądku to chyba są błędne. O niczym takim nie słyszałem i nie czytałem.

Reklama