Wytworzenie członka po zmianie płci

Jestem po operacji zmiany płci już 2 lata. Chciałbym wiedzieć czy jest możliwość (i gdzie) zakupienia protezy męskich genitaliów. Gdy jestem poza domem mam wrażenie, że wszyscy wokół patrzą na mnie i widzą, że w moich spodniach w kroku nic nie ma.

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli ma Pan ewidentny problem z brakiem członka trzeba by poddać się neophalloplastyce, czyli utworzenie moszny i prącia. Operacja ta jest jednak bardzo skomplikowana. Znanych jest kilka różnych metod plastyki, niekiedy operacje podzielone są na kilka etapów. Najczęściej podczas operacji pobiera się płat skóry i tkanki podskórnej z pachwiny wraz z tętnicą z uda, z których to tworzy się prącie. Po wygojeniu, podczas kolejnej operacji do tak utworzonego prącia wkłada się protezę silikonową.

Znane są także inne metody (np. pobieranie mięśnia z pleców). Wszystkie są skomplikowane i ryzykowne - pojawiają się problemy z utworzeniem cewki moczowej, ukrwienia penisa, pobraniem tkanki itd. Ze względu na nie do końca udane rezultaty, wiele osób nie decyduje się na wykonanie tego zabiegu.

Operacje takie wykonywane są tylko w jednym ośrodku w Polsce - w Akademii Medycznej w Gdańsku.
Nie spotkałem się w literaturze lub w dostępnym sprzęcie medycznym z protezami całych genitaliów. Jedynie takie akcesoria można poszukać w seksshopach.

Reklama