Przyczyna żółciowego zapalenia żołądka

Gastroskopia wykazała żółciowe zapalenie żołądka , w okolicy części odźwiernikowej błona śluzowa przekrwiona, pstra, dużo żółci w żołądku. USG wykazało stan zapalny pęcherzyka żółciowego - o pogrubiałych ściankach - wszystko przez okropne odżywianie. Lekarz powiedział, że leczy się to farmakologicznie. Na pęcherzyk dostałam lek. Mam pytanie dlaczego ta żółć dostaje się do żołądka - czy to przez ten stan zapalny pęcherzyka? Czy jak się to zaleczy wszystko wróci do normy? Bo wiem, że istnieje coś takiego jak refluks żółciowy i że on jest spowodowany kłopotami z odźwiernikiem żołądka. Bardzo proszę o odpowiedź, bo nie wiem czy jestem dobrze leczona - nie dostałam żadnych leków wiążących żółć.

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przyczyną żółciowego zapalenia błony śluzowej żołądka jest właśnie zarzucanie treści dwunastniczej do żołądka (refluks) w skutek niewydolności skurczowej odźwiernika. Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest sprawą odrębną i prawdopodobnie jest spowodowane niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Zapalenie pęcherzyka żółciowego nie ma nic wspólnego z refluksem żółciowym, to odrębne schorzenia, które w pewnym jednak stopniu mogą być skorelowana. W czasie zapalenia pęcherzyk może mieć problemy z magazynowaniem żółci i żółć wtedy bezpośrednio, bez przerw międzyposiłkowych jest wydzielany do przewodu pokarmowego.

Reklama