Złamanie szyjki kości promieniowej u dziecka

3 maja moja 5 letnia córeczka niefortunnie spadła z rowerka
4 maja udaliśmy się do lekarza i założył jej szynę na rączce
7 maja założono gips na 4 tygodnie z rozpoznaniem - złamanie szyjki kości promieniowej prawej
jest już zapisana na rehabilitacje po zdjęciu gipsu.

Czy istnieją komplikacje po takim złamaniu?
Jakie powinna wykonywać ćwiczenia, aby raczka powróciła do pełnej sprawności? - córeczka jest praworęczna.
Co powinnam wiedzieć o takim złamaniu - szukałam w internecie, ale nie ma żadnych informacji.

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z reguły takie złamania u dzieci praktycznie goją się bez powikłań (ewentualne bardzo rzadkie powikłania to: braku zrostu, nieprawidłowego zrostu, wytworzenia więzozrostu, stawu rzekomego). Na pewno należy udać się w dalszej kolejności na rehabilitację, gdzie rehabilitant oprócz ćwiczeń w trakcie pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym zaleci także ćwiczenia domowe odpowiednie do obecnego stanu klinicznego. Ćwiczenia te głównie będą miały wpływ na wzmocnienie mięśni kończyny górnej, które uległy osłabieniu z powodu długiego unieruchomienia.

Jest to typowe złamanie jakie występuje u dzieci i nie ma tutaj jakiś specjalnych zaleceń i sposobów leczenia (tak jak w większości leczy się złamania innych kości).

Reklama