Problematyka żółciowego zapalenie żołądka

Bardzo bym prosiła o etiologie i epidemiologie żółciowego zapalenia błony śluzowej żołądka, a także rozpoznanie. Czy jest różnica miedzy żółciowym zapaleniem żołądka a refluksem żółciowym? Czy to jest to samo?

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Żółciowe zapalenie żołądka jest to uszkodzenie błony śluzowej powodujące stan zapalny tego narządu przez składniki treści dwunastniczej w wyniku patologicznego wstecznego odpływu tej treści z dwunastnicy do żołądka. Można wytłumaczyć to w ten sposób, że zapalnie żółciowego śluzówki żołądka jest następstwem refluksu żółciowo (wzajemnie ze sobą powiązane patologie, jedna wynika z drugiej). Warunkiem powstania zapalenia jest przewlekłe zarzucanie treści żółciowej z dwunastnicy do żołądka.

Trzeba jednak brać pod uwagę to, że stwierdzenie zarzucania żółci do żołądka w czasie gastroskopii nie jest jednoznaczne ze stwierdzeniem zapalenia żołądka. Czasami takie zarzucanie stwierdza się przypadkowo u ludzi bez dolegliwości (np. może być to spowodowane rozciągnięciem żołądka przez powietrze). Do refluksu dwunastniczo-żołądkowego często dochodzi u osób chwiejnych emocjonalnie, prowadzących nieregularny tryb życia, palących papierosy, nadużywających alkoholu, spożywających w nadmiarze zbyt tłuste i smażone pokarmy. U części chorych niewydolność odźwiernika przejawiająca się występowaniem refluksu żółciowego towarzyszy chorobie organicznej, na przykład wieloletniej chorobie wrzodowej żołądka, nowotworowi żołądka, cukrzycy, zaburzeniom metabolicznym i hormonalnym, dyskinezom dróg żółciowych (w tym pooperacyjnym: po częściowej resekcji żołądka, wagotonii z pyloroplastyką, cholecystektomii). Czasami brak czynnika powodującego zarzucanie żółci (samoistne). Przyczyn wstecznego odpływu dwunastniczo-żołądkowego jest zatem wiele, jednak nie u każdego pacjenta z refluksem rozwija się żółciowe zapalenie żołądka.

Żółciowe zapalenie żołądka rozpoznaje się na podstawie różnorodnych objawów (najczęściej: bóle piekące głównie poposiłkowe w nadbrzuszu, zgaga lub gorycz w ustach, nudności i wymioty żółciowe, odbijania gorzkie, wzdęcia brzucha, biegunki lub/i zaparcia, zmniejszone łaknienie) Często w badaniu fizykalnym nie ma odchyleń od normy (zazwyczaj niewielka bolesność uciskowa w nadbrzuszu). Podstawowym badanie rozpoznającym żółciowe zapalenie błony śluzowej żołądka jest gastroskopia potwierdzona badaniem histopatologicznym.

Reklama