Skutki odstawienia hormonów tarczycy przed podaniem radiojodu

Jakie mogą wystąpić skutki w moim samopoczuciu po odstawieniu hormonów tarczycy? Odstawienie zalecono na miesiąc przed pobytem w szpitalu celem podania radioaktywnego jodu,aby usunąć resztki wyciętej wcześniej operacyjnie tarczycy. Minął okres 2 tygodni - od czterech dób walczę z bólem głowy (wzmagającym się np. przy kaszlu, pochylaniu, kręceniu głową, wzrosło mi ciśnienie, zwłaszcza to drugie do 120, lekarz rodzinny z pomocą leków obniżył ciśnienie, ale ból głowy nadal trwa. Żadne leki (tabletki, zastrzyki) przeciwbólowe nie uwalniają mnie od bólu.Czy to może być skutkiem odstawienia leku? I czy mogę, czekając na podanie jodu, brać leki na nadciśnienie tętnicze? Mam 48 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Odstawienie hormonów tarczycy nawet na okres 1-2 miesiące nie skutkuje objawami klinicznymi, gdyż w organizmie są odpowiednie zapasy tych hormonów zabezpieczające ustrój człowieka. Wątpię, że obecne dolegliwości są spowodowane spadkiem poziomu hormonów tarczycy, gdyż wręcz byłyby odwrotne (spadek ciśnienia, spowolnienie, ospałość, senność). Ta sytuacja (ból głowy i nadciśnienie) jet zapewne zdarzeniem niezależnym. Oczywiście należny teraz przyjmować leki tak jak zalecił lekarz rodzinny i czekać na leczenie radiojodem.