Znieczulenie przewodowe w operacji przepukliny pachwinowej

Mam mieć operacje przepukliny pachwinowej i lekarz powiedział mi że będę najprawdopodobniej miała znieczulenie w kręgosłup, czyli będę unieruchomiona od pasa w dół. Trochę boję się tej metody znieczulenia, bo zdarzają się komplikacje po nich.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najczęstszą formą znieczulenia w przypadku plastyki przepukliny pachwinowej jest znieczulenie typu przewodowego czyli w tym przypadku podpajęczynówkowego. Pacjenci określają ją jako *do kręgosłupa*. Środek znieczulający podaje się do kanału kręgowego. Jest to bezpieczniejsza forma znieczulenia niż znieczulenie ogólne, gdyż nie zatruwamy całego organizmu środkami anestetycznymi. Powikłania w tej formie znieczulenia należą do rzadkości. Najczęściej występuje ból głowy i zatrzymanie moczu. Ból głowy jest spowodowany z reguły tym, że pacjent niedostosowuje się do zaleceń anestezjologa. Po zabiegu należy przynajmniej przez 12 godzin leżeć poziomo i nie unosić głowy. Zatrzymanie moczu można zlikwidować przez zacewnikowanie. Po 12 godzinach czynność pęcherza moczowego wraca do normy. Inne formy powikłań są bardzo rzadkimi przypadkami sporadycznie opisywanymi w podręcznikach, z którymi w swojej karierze zawodowej praktycznie nie spotkałem się.
O szczegółach znieczulenia opowie przed zabiegiem dokładnie anestezjolog.