Świąd odbytu

Po opróżnieniu (też oczywiście nie zawsze) swędzi mnie odbyt. Nie jest to uporczywe swędzenie, ale delikatne. Jeżeli stolec jest dość twardy to swędzenie jest bardziej intensywne i wydaje mi się, że przy tym wydostaje się minimalna ilość jakiejś wydzieliny z odbytu przy załatwianiu. Nie mam problemów z wypróżnianiem się, nie mam tez żadnej krwi w kale, bo już to obserwowałam. Byłam na początku z tą dolegliwością u lekarza ogólnego po opisaniu wszystkiego kazał mi przecierać odbyt nadmanganianem potasu i rzeczywiście to pomaga. Po załatwieniu nic mnie nie swędzi, choć myślę, że jak przestanę stosować nadmanganian to będzie to samo. Zapisałam się na wizytę do proktologa, bo wolę żeby jednak opinię swą wyraził specjalista.

Co to może być? Czy to coś poważnego? Czy mogą to być jakieś żylaki?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście trzeba iść do proktologa zbadać szczegółowo odbyt. Po badaniu prawdopodobnie dowie się Pani ostatecznie co jest przyczyną świądu odbytu (czy przypadkiem nie żylaki). Jednak muszę ostrzec jest też takie schorzenie jak samoistny świąd odbytu, który występuje bez uchwytnej przyczyny. Można oczywiście leczyć to farmakologicznie, ale czasami jest to bardzo trudne.

Myślę jednak, że świąd w Pani przypadku jest spowodowany nadmierną reakcją skóry odbytu na wydzielinę gruczołów okołoodbytniczych oraz resztek stolca. Dlatego zalecałbym szczególną higienę tej okolicy. Zwłaszcza po każdym wypróżnianiu podmycie się mydlinami oraz dokładne osuszenie okolicy odbytu najlepiej papierowym ręcznikiem. Najważniejsze jest właśnie utrzymanie okolicy ujścia odbytu w stanie suchym. Może ewentualnie doraźnie zastosowanie jakiś kremów ze sterydami.

Na pewno da sobie Pani radę z tym problemem.