Stan po ERCP a obecna kamica pęcherzyka żółciowego

Pięć lat temu stwierdzono u mnie białaczkę, przewlekłą, limfatyczną. Po ośmiomiesięcznej rekonwalescencji, została wyleczona chemioterapią. Niestety nastąpiły skutki uboczne. Stwierdzono u mnie kamicę pęcherzyka żółciowego. Przez dwa lata nie odczuwałam bólów. Jednak zaczęły się. Były one nie do wytrzymania. Trafiłam na oddział chirurgiczny, gdzie przeprowadzono mi ERCP. Usunięto mi parę małych kamieni z przewodu żółciowego. Jednak okazało się, że kamienie są nadal w pęcherzyku żółciowym. Lekarz zlecił jak najszybsze usunięcie pęcherzyka metodą laparyskopową. Nie zgodziłam się ponieważ boję się skutków ubocznych. Do tej pory czasami czuję ból. Jakie są skutki uboczne i do jakich niepożądanych skutków może dojść, gdy nadal nie zgodzę się na operację?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie ma na co zwlekać. Należy się zoperować i to jak najszybciej. Tym bardziej, że ma Pani kamicę pęcherzykową pełnoobjawową. Czekanie może doprowadzić do powikłań oraz zabieg trybem laparoskopowym może być niewykonalny z uwagi na mogący pojawić się w każdej chwili ostry stan zapalny pęcherzyka żółciowego. Drobne złogi będące w pęcherzyku żółciowym mogą nadal migrować i zatkać przewód żółciowy wspólny. To doprowadzi do żółtaczki typu mechanicznego, uszkodzenia wątroby, a także wywołania niebezpiecznego dla zdrowia i życia ostrego zapalenia trzustki. Dlatego niebezpieczeństwo samego zabiegu cholecystektomii laparoskopowej jest niewspółmiernie małe w stosunku do ogromnych niebezpieczeństw utrzymywania kamicy pęcherzyka żółciowego.