Szwy pooperacyjne a ropiejąca rana

Okolo szesciu tygodni temu zostal mi wykonany zabieg na skórze. Zalozono mi szesc szwów. Po dwoch tygodniach szwy mialy zostac usuniete. Jak sie okazalo nie zostaly jak nalezy. Kilka dni temu lekarz wyciagnal mi szew z niegojacej sie, mocno nabrzmialej, zaczerwienionej i ropiejacej rany. Skora wokol zaczyna juz goic sie w tym miejscu, jednak w kolejnych dwóch miejscach skóra jest otwarta, a wokól wciaz mocno zaczerwieniona. Podejrzewam, ze caly czas sa tam szwy, których nie zauwazono. W jednej ranie wydaje mi sie, ze cos widze. Wybieram sie do pielegniarki ponownie, jednak nie tej, która *usuwala* mi po raz pierwszy szwy. Jestem w Anglii, a tu sytuacja ze sluzba zdrowia rozni sie znacznie. Znac duzy nieprofesjonalizm.

Czy te wyczyny moga rzutowac na moje zdrowie i wyglad blizny pooperacyjnej? Czy zastosowanie antybiotyku jak radza tu *znachorzy* moze uspic organizm pomimo ciala obcego i przyczynic sie do obtoczenia tego i zarosniecia?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trzeba na pewno usunąć wszystkie szwy jakie mogłyby jeszcze tkwić w ranie. Szwy takie mogą być ciągle ogniskiem zakażenia. Pielęgniarka musi dokładnie obejrzeć ranę i usunąć stare szwy. Proszę jej to zasugerować jeśli coś się Pani nie podoba. Jeśli rana ropieje trzeba by zastosować antybiotyk przynajmniej miejscowo. Ogólne stosowanie antybiotyku pozostawić decyzji lekarza. Rana zapewne zarośnie się, ale będzie się goić powoli i przez ziarninowanie. Z tego powodu rana będzie brzydsza niż normalnie.