Operacja przepukliny pachwinowej a ciąża i zapalenie wyrostka robaczkowego

Od kilku lat mam przepuklinę pachwinową po prawej stronie. Nie przeszkadza mi ona w niczym, ani nie boli. Postanowiłam jednak zdecydować się na operacje i mam takie pytania:
1. Czy można od razu wyciąć wyrostek robaczkowy przy operacji?
2. Czy założona siatka nie będzie przeszkadzać np. w czasie ciąży?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli nie ma zapalenia wyrostka robaczkowego nie ma żadnej potrzeby usuwania go w czasie plastyki przepukliny pachwinowej. W czasie, gdy jednocześnie doszło do zapalenia wyrostka robaczkowego i istnieje przepuklina pachwinowa wycina się wyrostek i nie wykonuje plastyki przepukliny. Z powodu stanu zapalnego w jamie brzusznej „naprawiona przepuklina” mogłaby się nie zagoić.

Wprowadzenie siatki podczas plastyki przepukliny pachwinowej nie ma żadnego wpływu na problemy z zajściem w ciąże, a także na utrzymanie ciąży jak i poród.