Skupisko mikrozwapnień w mammografii

Co oznacza skupisko mikrozwapnień w mammografii? Zrobiłam mammografie i taki opis: Piersi o nieregularnym utkaniu gruczołowo-tłuszczowym. W projekcji skośnej piersi lewej na granicy kwadrantów widoczne jest skupisko mikrozwapnień (zalecenie - kontakt z onkologiem). Mam 35 lat. Czy to rak?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Taki opis w mammografii skupiska mikrozwapnień może być podejrzany o proces nowotworowy. Dobrze by było wyciąć w całości takie skupisko mikrozwapnień i poddać badaniu histopatologicznemu. Wykonanie takiego zabiegu, gdy nie ma ewidentnie wyczuwalnego guza może być wysoce kłopotliwe. Dlatego należy to zrobić w ośrodku specjalizującym się w leczeniu nowotworów sutka. O tym jednak powinien zadecydować onkolog, do którego musi Pani jak najszybciej się udać.