Klipsy, a badania z wykorzystaniem silnego pola elektromagnetycznego

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopowa, mam obecnie w jamie brzusznej tzw. klipsy.
Nie uzyskałem niestety żadnych bliższych informacji na ten temat, a okazuje się, że wykonanie każdego badania wykorzystującego pole elektromagnetyczne (np. wykorzystujące rezonans elektromagnetyczny) jest bezpieczne tylko w przypadku, gdy owe klipsy są wykonane z metalu *obojętnego* dla tego zjawiska. W innym przypadku, np. gdyby była to nawet najwyższej próby stal wykonanie takich badań może skończyć się dla pacjenta tragicznie.

Mam w związku z tym pytanie: czy Pan Doktor podziela moje zdanie i z jakiego materiału takie klipsy są wykonywane? Czy pacjenci powinni się dowiadywać - lub z definicji otrzymywać informację jakiego rodzaju metal posłużył do wykonania klipsów jakie mają w jamie brzusznej?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Klipsy stosowane w czasie laparoskopii (także często w czasie zabiegów naczyniowych na otwarto – do zamykania naczyń, o czym nie mówi się nawet pacjentom) są zawsze wykonywane z materiału obojętnego dla pola elektromagnetycznego. Dlatego nie informuje się pacjentów o tym fakcie. Klipsy są zbudowane z tytanu, więc są obojętne dla pola elektromagnetycznego. Powoli także wprowadza się klipsy zbudowane z materiałów syntetycznych pochodnych plastiku, które także są obojętne.