Podejrzenie choroby Hashimoto

Odebrałam wynik USG tarczycy z następującym opisem:
Tarczyca dwupłatowa położona typowo o wymiarach:
płat prawy: 38x11x14 mm, objętość 3,3 ml
płat lewy: 35x14x12 mm, objętość 3,3 ml
cieśń: 4 mm.
Oba płaty nieco niejednorodne z obszarami hypoechogenicznymi (podejrzenie choroby Hashimoto).
Badanie krwi: TSH 2,470 ,anty-TPO 11,50
10 lat temu tarczyca była jednorodna, o pojemności każdego płata powyżej 6 ml.
Czy to rzeczywiście choroba Hashimoto?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zapalenie tarczycy Hashimoto czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy należy do zapaleń tarczycy o podłożu immunologicznym. Zmiany chorobowe mogą równomiernie obejmować cały narząd lub ograniczają się do części tarczycy. W swoim przebiegu początkowo jest niezauważalna. Występuje niezależnie od wieku i płci, jednak częściej na ten typ zapalenia tarczycy chorują kobiety między 40 a 50 rokiem życia. W późnym okresie swojego rozwoju choroba Hashimoto prowadzi do zmniejszenia wymiarów tarczycy i jej zwłóknienia doprowadzając do przewlekłej niedoczynności gruczołu.

Rzeczywiście u Pani gruczoł tarczycy jest pomniejszony, jednak poziom TSH jest w zakresie normy (bez cech niedoczynności tarczycy) a poziom anty-TPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej) nie jest jednoznaczny, żeby rozpoznać chorobę Hashimoto (może to ewentualnie inna postać zapalenia przewlekłego tarczycy). Dobrze by było określić poziom przeciwciał antytyreoglobulinowych oraz wykonać biopsję cienkoigłową (BAC) tarczycy. Jednak o tych wszystkich badaniach i ostatecznym rozpoznaniu powinien zadecydować endokrynolog. Jeśli potwierdzi się przypuszczenie choroby Hashimoto jedynym skutecznym sposobem leczenia jest tylko podawanie L-tyroksyny.