Pozostające w ranie szwy pooperacyjne a ropienie

Mam problem z raną, tj. szwami wciaz pozostajácymi w niegojácej sié, rozpalonej i ropiejácej ranie. Niedalej jak godziné temu wyszlam z gabinetu pielégniarki. Ta obejrzala rané i w miejscu gdzie wystawal szew, nie mogác go wyciágnác w calosci, wyciéla ów sterczácy kawalek. Na moje zapytanie czy to wszystko i sugestié, ze tam wciáz jest ciag dalszy, odpowiedziala, ze to powinno sié rozpuscic w ciele, a ten kawalek nie mógl bédác wystawionym na dzialanie powietrza i stád tez stan zapalny (tylko, ze najpierw ropialo, a dopiero pozniej ropa *wyniosla* szew).

Czy to co mi powiedziano jest mozliwe? Pielégniarka zalozyla mi opatrunek z antybiotykiem. Wczesniej podczas wizyty w szpitalu przepisano mi równiez krem z antybiotykiem, który to mam stosowac trzy razy dziennie. W piatek ponownie umówilam sié na wizyté kontrolná do pielégniarki. Za kazdym razem rana pod wplywem wilgoci, choc jej nie mocze, podchodzi ropá. Wowczas traktujé já antybakteryjnym zelem do dezynfekcji rák, a ropé jakby staram sié wydobyc. Czy pielégniarka ma racjé jesli chodzi o biodegradalnosc szwów, które to jednak uprzednio spowodowaly i powoduja zapalenie, przed tym jeszcze jak sié pokazaly i uswiadomily, ze w ogóle tam sá?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli szwy użyte do zszycia rany były typu rozpuszczalnego to one samoistnie wchłoną się i nie muszą być usuwane. Muszą jednak takie szwy być umiejscowione wewnątrz tkanek, aby móc się zresorbować. Wystające szwy na powietrzu nie ulegną wchłonięciu. W pewnym stopniu takie wystające szwy mogą być ogniskiem zakażenia. Gorzej jeśli w ranie pozostanie szew niewchłaniany. Szwy niewchłaniane mają strukturę polimerową (plecionka typu sznurka) i monomerową (typu żyłki). Obecnie przeważnie używa się monomerowych, które są śliskie, gładkie i nie mają powinowactwa do zakażenia.

Teraz pozostało tylko Pani czekanie, szew został przycięty i grzebanie obecnie w ranie nie ma sensu. Tylko zwiększy się odczyn zapalny. Proszę postępować jak do tej pory, a stan zapalny powinien powoli znikąć. Najważniejsze jest ewakuować ciągle ropną treść i zachować szczególną higienę.