Adenoma tubulare

Moja mama miała robione badanie kolonoskopowe. Po dwoch tygodniach dostala wyniki. Diagnoza *Tu coli ascendentis - Adenoma tubulare*. Lekarz powiedzial, ze jelito jest zaatakowane na 7 cm, ze mama musi usunac jelito grube, czesc cienkiego i wezly chlonne.

Co ta diagnoza oznacza? Czy jest szansa na wyzdrowienie? Czy moga nastapic przerzuty? Czy to nowotwor zlosliwy

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dokładnie rozpoznanie po polsku brzmi: Guz wstępnicy - Gruczolak cewkowy. Według rozpoznania wycinka pobranego w kolonoskopii zmiana jest typu nowotworu łagodnego, nie dającego przerzutów. Takie zmiany jednak mogą być bardzo zaawansowane miejscowo doprowadzając czasami do niedrożności lub krwotoku z przewodu pokarmowego. Dlatego wymagają leczenia operacyjnego. Guz wstępnicy wycina się w czasie zabiegu hemikolektomii prawostronnej czyli usuwa się prawą część jelita grubego, a dokładnie część jelita krętego, kątnicę, wstępnicę i prawą część poprzecznicy (wszystko ze względu na zakres ukrwienia tych struktur anatomicznych). Oczywiście w czasie zabiegu będą już widoczne oznaki złośliwości nowotworu (np. powiększone węzły chłonne). Cały preparat jelit będzie wysłany do dokładnej diagnostyki histopatologicznej i wtedy będzie dokładnie określony typ nowotworu, złośliwość, jego zaawansowanie, przerzuty w węzłach chłonnych. Na razie nic więcej na ten temat nie można powiedzieć.