Cholecystektomia w kamicy pęcherzyka żółciowego bezobjawowej

Mam bezobjawową kamicę pęcherzyka. Wprawdzie miałam atak kolki 2,5 roku temu, ale nigdy się ona nie powtórzyła. W tamtym okresie nie wiedziałam, że jest to objaw kamicy, bo nie była ona rozpoznana i nie był on bolesny (miałam rano nudności).

Z przeczytanych postów widzę, że w przypadku większości odpowiedzi zaleca Pan cholecystektomię wszystkim osobom z kamicą, tymczasem z tego co wiem lekarze uważają, że bezobjawowej kamicy się nie operuje.

Jakie konkretnie są wskazania do chelcystektomii w przypadku bezobjawowej kamicy. Wiem, że do takich wskazań należy cukrzyca. Co jeszcze? Czy planowana ciąża jest wskazaniem do cholecystektomii? Dodam, że mam liczne kamienie do 10 mm, ale woreczek pracuje prawidłowo.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Już na początku muszę napisać, że nawet jeden atak kolki żółciowej przekreśla termin kamicy pęcherzykowej bezobjawowej (a taki Pani miała 2,5 roku temu).

W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego bezobjawowej leczenie operacyjne podejmuje się u:
- osób ze zwiększonym ryzykiem raka pęcherzyka żółciowego (pogrubienie ściany pęcherzyka, pęcherzyk porcelanowy, złogi powyżej 2-3 cm, współistniejące polipy),
- osób młodych, których czas przeżycia może wynieść >30 lat (dotyczy Pani),
- chorych na przewlekłą niedokrwistość hemolityczną,
- osób ze złogami w kształcie owocu morwy >5 mm,
- chorych na cukrzycę, ale powikłaną chorobą niedokrwienną serca i niewydolnością nerek,
- kandydatów do przeszczepienia: nerek, serca i płuc,
- u chorych, u których kamicę wykryto w czasie innej operacji.

Mimo, że nie ma Pani obecnie objawów kamicy pęcherzyka żółciowego, a planuje ciążę radzę usunąć pęcherzyk. Gdyby doszło do zapalenia pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy w czasie ciąży ryzykuje Pani zdrowiem swoim oraz dziecka. Ryzyko wystąpienia zapalenia w czasie ciąży jest zawsze większe.