Ropienica (ropniak) kanału pachwinowego

Co to jest ropienica (ropniak) kanału pachwinowego? Chciałbym się dowiedzieć więcej o tym schorzeniu. Objawy, przyczyny, sposób leczenia.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie ma czegoś takiego jak ropienica. Prawdopodobnie chodzi Panu o ropowicę. Ropowica to zapalenie ropne, nieodgraniczone tkanką włóknistą czy ziarniną, obejmujące różne warstwy danego narządu i dotyczące luźnej tkanki łącznej: tkanki podskórnej, pozaotrzewnej, śródpiersia, ręki, stopy, powłok brzusznych, wywołane mieszaniną drobnoustrojów, wśród których najczęstsze są paciorkowce.

A ropniak zaś to nagromadzenie ropy w naturalnych jamach ciała - nie może występować w kanale pachwinowym.
Ropowica może występować w kanale pachwinowym.

Ropowicę leczy się antybiotykami stosowanym ogólnie oraz miejscowo, a także lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, okładami ze środków odkażających i przeciwobrzękowych. Objawami jest zaczerwienienie okolicy zapalnej, obrzęk, bolesność, może być wyciek treści ropnej, zwiększenie temperatury ciała w miejscu ropowicy lub uogólnione.