Odma pozaotrzewnowa po laparoskopii

Czy utrzymujący się ból w okolicy obojczyków i dolnych żeber w okolicy mostka po przebytej trzy dni temu laparoskopii (usuwanie torbieli z jajnika) może świadczyć o odmie pozaotrzewnowej? Czy jest to normalna reakcja po takim zabiegu? Czy mam czekać aż samo minie czy może wymagane jest jakieś konkretne postępowanie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Bóle te nie są spowodowane odmą pozaotrzewnową. Jest to normalne powikłanie wynikające z podawania do jamy otrzewnowej dużej ilości gazu pod zwiększonym ciśnieniem. W wyniku utrzymującego się przez dłuższy czas podczas zabiegu wysokiemu ciśnieniowi w jamie brzusznej dochodzi do ucisku na przeponę i do następowego podrażnienia nerwów przeponowych. Podrażnione nerwy dają odczuć się pacjentowi jako właśnie bóle barków, pleców i żeber.
Do około tygodnia dolegliwości te powinny samoistnie ustąpić. Aby pomóc organizmowi najlepiej przez ten okres zażywać dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.