Co robić, aby kamienie nie tworzyły się w przewodach żółciowych?

Tydzień temu usunięto mi pęcherzyk żółciowy metodą laparoskopową. W związku z tym mam kilka pytań. Co robić aby kamienie nie tworzyły się w przewodach żółciowych? Czy do końca życia konieczna jest rezygnacja z pewnych potraw (mam dopiero 25 lat)? Po jakim czasie mogę powrócić do normalniej diety i dźwigania (mam małe dziecko)? W szpitalu słyszałam odmienne odpowiedzi na dwa ostatnie pytania dlatego proszę o radę.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W powstaniu kamicy dróg żółciowych nie zapobiegnie Pani w żaden sposób. Najczęściej taka kamica przewodowa jest następstwem schodzących kamieni z pęcherzyka żółciowego. Pani już pozbyła się pęcherzyka dlatego pojawienie się kamicy przewodowej będzie tylko przypadkiem (rzadkość), na który nie ma Pani żadnego wpływu.

Co do diety i ograniczenia wysiłku fizycznego po laparoskopowej cholecystektomii są różne teorie i zdania. Z mojego punktu widzenia i doświadczenia należy na miesiąc ograniczyć się z wysiłkiem fizycznym oraz przez miesiąc po zabiegu stosować dietę jak w chorobach dróg żółciowych. Po miesiącu można swobodnie, powoli wrócić do swoich nawyków żywieniowych i aktywnego trybu życia.