Po operacji trzustki metodą Jurasza

Mąż wczoraj przeszedł operacje sposobem Jurasza. Chciałabym się dowiedzieć co z tym się wiąże, bo jak na razie nie powiedziano mi nic tylko, że operacja przebiegła prawidłowo i bez powikłań. Chcę się dowiedzieć co go czeka dalej w życiu i jak będzie dalej żył?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Operacja metodą Jurasza polega na połączeniu tylnej ściany żołądka z torbielą trzustki. Zabieg ten ma na celu swobodne odbarczenie zawartości torbieli do przewodu pokarmowego. Dzięki temu opróżniona torbiel trzustkowa może samoistnie zagoić się czyli powoli zarosnąć. W przebiegu pooperacyjnym mogą występować zaburzenia dyspeptyczne typu pobolewania w nadbrzuszu, biegunki, mdłości, wymioty, zgagi, które powinny powoli ustępować. Można im zaradzić stosując środki farmaceutyczne (zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego, rozkurczowe, przeciwbólowe, enzymy trzustkowe jako substytut) oraz stosując dietę z ograniczeniem zawartości tłuszczów. Niektórzy zalecając w początkowych fazach po operacji leżenie na brzuchu (lepsze opróżnianie się torbieli trzustkowej). Z biegiem czasu wszystkie dolegliwości powinny ustąpić.