Torbiel śledziony u dziecka

Mój syn majac 3 m-ce mial robione rutynowe usg układu moczowego i przy okazji lekarz znalazł torbielke na sledzionie wielkosci okolo 0,5 cm. Kontrolujemy ja co pol roku. Syn ma teraz prawie 2 latka i torbielka ma wielkość 0,8cm. Od pol roku sie nie powieksza (od ostatniej wizyty). Mamy ja skontrolowac za pol roku nawet za rok. Chciałabym sie poradzic co z takimi tworami sie robi, co mogło byc przyczyna jej powstania. Czasami sie obawiam, ze jak synek sie przewróci czy pojdzie do przedszkola to moze sie cos stac i moze dojsc do uszkodzenia sledziony. Czy z powodu tej torbielki jest ona bardziej podatna na urazy. Dodam, ze synek po urodzeniu trafil do szpitala poniewaz mial zakazenie ukladu moczowego. Później kilka razy zakazenie sie odnowilo i dostawal antybiotyki. Nie wiem czy ma to jakies znaczenie. Zaszczepilam tez dziecko na pneumokoki, meningokoki, rotawirusy, HIB. Chce jeszcze zaszczepic synka na ospe. Czy przy takiej torbielce szczepienia nie sa jakas przeszkoda?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wielkość torbieli jest znikoma w stosunku do całego miąższu śledziony. Tak mała torbiel nie ma żadnego wpływu na czynność śledziony. Jeśli jest głęboko zlokalizowana w miąższu to praktycznie nie ma wpływu na zwiększone prawdopodobieństwo samoistnego lub pod wpływem niewielkiego urazu pęknięcia śledziony.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepienia dziecka. Wręcz nawet zalecałbym w przypadku takich zmian na śledzionie i skłonności do zakażeń. W chwili obecnej jedynie kontrolne badanie USG, co roku z obserwacją progresji lub regresji wielkości torbieli, a poza tym nic więcej nie należy czynić. Ewentualnie wykonanie morfologii krwi z rozmazem ze zwróceniem szczególnej uwagi na poziom płytek krwi.