Krwiak pooperacyjny po plastyce przepukliny pachwinowej metodą Lichtensteina

Jestem po operacji przepukliny pachwinowej. Po 7 dniach po operacji byłem na kontroli i lekarz stwierdził u mnie krwiaka, który według niego powinien się sam rozejść, a jeżeli nie to po upłynnieniu zostanie odciągnięty.
W chwili obecnej zgrubienie w miejscu przepukliny jest coraz twardsze. Odczuwam ból przy chodzeniu, a w miejscu stwardnienia nie mam czucia. Całe podbrzusze i krocze jest sine.

Jak długo taki krwiak może się *sam rozejść* i czy jest coś co mogłoby przyspieszyć jego wchłanianie? W aptece polecili mi lek homeopatyczny. Czy ewentualnie stosowanie jakiejś maści czy ciepłych okładów pomoże przy wchłanianiu krwiaka?

I kolejne moje pytanie: jeśli taki krwiak jednak sam się nie wchłonie to jak będzie wyglądało jego odciągnięcie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Typowym, dość częstym powikłaniem po plastyce przepukliny jest krwiak pooperacyjny. Takiego krwiaka można smarować 4,5 razy dziennie żelem z heparyną i stosować suche ciepło (3,4 razy dziennie po 10-15 minut okłady z termoforu z ciepłą wodą lub butelka z ciepłą wodą owinięta ręcznikiem lub poduszka elektryczna). Spowoduje to szybsze i dokładniejsze wchłanianie krwiaka. Jeśli krwiak ulegnie hemolizie (upłynni się) należy nakłuć go grubą igłą i wessać strzykawką. Z tego co Pan opisuje prawdopodobnie właśnie teraz doszło do takiej hemolizy krwiaka u Pana (bolesne, napięte stwardnienie pod raną). Trzeba iść szybko z tym problemem do chirurga celem zbadania miejsca pooperacyjnego i ewentualnego odbarczenia krwiaka.