Torbiel śledziony a płytki krwi

Co może być lub mogło być przyczyną powstania torbieli śledziony u dziecka? Dlaczego akurat płytki krwi są tu takie ważne? Wykonywane dotąd morfologie raczej były dobre, jedynie w sytuacji kiedy syn chorował lub miał lekką anemię w wieku 3-5 miesięcy były trochę gorsze i PLT było trochę podwyższone, ale później wszytko wróciło do normy.
Jak często powinnam robić synowi morfologię - kontrolnie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Powstanie tej torbieli pewnie nastąpiło samoistnie, bez konkretnej przyczyny. Dziecko prawdopodobnie już urodziło się z tą torbielą. Gdy śledziona nie pracuje prawidłowo dochodzi do zwiększenia liczby płytek krwi w organizmie. Śledziona ma funkcje krwiogubną czyli niszczy stare lub nieprawidłowe krwinki, dlatego zwiększa się ich liczba, gdy jest nieczynna. Zalecałbym kontrolną morfologię krwi co pół roku oraz w trakcie, gdy dziecko byłoby chore (głównie w czasie infekcji).