Gastritis chronica aktiva - opis rozpoznania z gastroskopii i leczenie

Przez ostatnie miesiące miałam ostre bóle brzucha z wymiotami. Po trzech takich atakach lekarze zostawili mnie w szpitalu i podejrzewali wyrostek. gdy bóle mi przeszły wypisali mnie, ale dalej nie wiedzieli co mi jest. na własna rękę zrobiłam badanie gastrofiberoskopie. wykazało ono: gastritis chronica activa.

Co to za choroba i czy będę przyjmować leki?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Gastritis chronica aktiva oznacza dosłownie aktywne, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. Jest to dość łagodna postać zapalenia powierzchownego błony śluzowej żołądka, ale o czynnej formie. Taki stan błony śluzowej może, jeśli nie będzie odpowiednio leczony, doprowadzić do owrzodzenia.

Ważne jest także czy był wykonany w czasie gastroskopii test urazowy czyli na obecność bakterii Helicobacter pylori. Jeśli test był dodatni należy wprowadzić terapię 2 antybiotykową połączoną z lekiem zmniejszającym wydzielanie soku żołądkowego (najlepiej inhibitor pompy protonowej). Jeśli test jest ujemny lub nie był przeprowadzony (można wykonać test z krwi, samodzielnie, dostępny w aptekach bez recepty) wystarczy terapia z lekami zmniejszającymi wydzielanie soku żołądkowego. Oczywiście należy zastosować dietę jak w chorobie wrzodowej żołądka. Kontrolna gastroskopia za około 3 miesiące po leczeniu.