Zoperowany sączący ziarniniak pępka

Mój trzyletni synek był operowany z powodu sączącego ziarniniaka pępka . Podczas operacji okazało się, że do ziarniniaka była wrośnięta otrzewna. Trzy tygodnie temu zostały zdjęte szwy. Dzisiaj pod blizną na pępku uwidoczniło się zaczerwienione uwypuklenie, a synek skarży się na pobolewanie pępka. Czy to może być przepuklina (jako noworodek synek miał przepuklinę pępkową, która się sama wciągnęła). Czy po operacji ziarniniaka pępek wymaga jeszcze jakiegoś leczenia lub kontroli?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno należy udać się do chirurga dziecięcego na kontrolę. Jeśli do ziarniniaka przyrośnięta była otrzewna to znaczy, że był ubytek w powięzi czyli drobna przepuklina pępkowa. Na pewno w czasie tego zabiegu ubytek był zaszyty.
Możliwe, że w chwili obecnej albo nastąpiła wznowa przepukliny (wątpiące) albo wytworzył się drobny ropień podskórny (np.: wokół szwu podskórnego) lub ogniskowy stan zapalny tkanki podskórnej. Dlatego trzeba na pewno udać się na kontrolę do chirurga dziecięcego, gdyż może wymagać to interwencji chirurgicznej.