Wrodzony wodniak jądra - operacja niemowlęcia

Mój synek ma 3 miesiące i ma wodniaka jadra tak stwierdził lekarz i od razu zapisał syna na operacje za 1.5 miesiąca. Zastanawiam się dlaczego tak wcześnie? Czy nie można z tym zaczekać do 2 lat? Czy to nie za wcześnie? Jak takie małe dziecko zniesie operacje?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli wodniak jądra jest duży, a o operacji zadecydował chirurg dziecięcy trzeba poddać się zabiegowi. Niewielkie wodniaki jąder zazwyczaj obserwuje się do 1 roku życia, gdyż mają one tendencję do samoistnego zaniku i nie wymagają operacji.

Operacje takie małe dzieci znoszą doskonale, gdyż nie mają jeszcze świadomości sytuacji, w której się znalazły. Ich reakcja na ból jest mniejsza, gdyż nerwy są słabiej rozwinięte. Gdy dziecko jest karmione piersią o wiele lepiej goją się rany pooperacyjne.