Szczepienia po usunięciu śledziony

W lutym i marcu chorowałam na zapalenie oskrzeli. W maju tego roku usunięto mi śledzionę z powodu niedokrwistości hemolitycznej. Chciałabym uniknąć zapalenia oskrzeli, czy mogę w tej chwili się zaszczepić? Jakie szczepienia warto wykonać, by uchronić się przed zakażeniami?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Po usunięciu śledziony warto się zaszczepić przeciw chorobą zakaźnym, gdyż odporność organizmu jest wtedy zmniejszona. Okres 3 miesięcy jest dobrym czasem, po którym można wykonać szczepienia. Najlepiej zaszczepić się oczywiście przeciw grypie oraz zakażeniom meningo- (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) i pneumokokowym (zapalenie płuc).