Torbiel najądrza a zabieg

Ponad rok temu zaczelo mnie bolec prawe jadro i po dokladnym *wymacaniu* go wyczulem nad nim twarda kuleczke, ktorej nie ma po lewej stronie. Poszedlem do urologa. Okazalo się, ze mam zapalenie najadrza i niegrozna torbiel najadrza o srednicy 7mm. Zapalenie szybko zwalczylem dzieki antybiotykom, ale torbiel zostala i przeszkadza mi w normalnym zyciu jak pobiegam troche albo sie za szybko poruszam to troche boli i czuje jak promieniuje na dolna czesc brzucha i jest to dla mnie duzy dyskomfort miec w sobie ta torbiel, wiec chcialbym ja chirurgicznie usunac i tutaj kilka pytan:

- Czy po usunieciu torbieli najadrza jadro zostanie w nienaruszonym stanie i bede dalej tak plodny jak teraz (czy bede produkowal tyle samo spermy)?

- Czy jest to bardzo skomplikowany zabieg z duzym ryzykiem (np.czy moze sie zdarzyc infekcja i usuniecie jadra czy raczej to niemozliwe)?
- Czy to, ze od jakiegos czasu produkuje mniej spermy niz kiedys moze byc zwiazane z obecnoscia torbieli najadrza i czy po usunieciu torbieli mozliwe ze bede produkowal wiecej?

Ogolnie bardzo boje sie zabiegu, ale nie chce zyc zamartwiajac sie ta torbiela, wiec obiecalem sobie, ze w ta zime zrobie zabieg wiec bardzo prosze o odpowiedz.

I jeszcze pytanie czy po zabiegu dlugo sie dochodzi do siebie czy bardzo boli i czy mozna wyciac torbiel najadrza u Was albo jaka dobra klinike urologiczna polecacie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale w każdy zabieg niesie ze sobą powikłania. Oczywiście może tak zdarzyć się, że w czasie usuwania torbieli najądrza uszkodzi się drogi wyprowadzające spermę i dojdzie do zmniejszenia wydzielania nasienia (a następowo niepłodności). Ale raczej wystąpienie niepłodności jest wątpiące, gdyż nawet gdyby przestało funkcjonować jedno jądro zawsze jest zdrowe drugie.

Zabieg należy do mało skomplikowanych, ale jak napisałem powyżej ryzyko zawsze występuje także zakażenia. Jednak w przypadku tego zabiegu ryzyko jest niewielkiego stopnia głównie to wystąpienie krwiaka pooperacyjnego i zropienia rany pooperacyjnej.

Rzeczywiście zmniejszenie ilości produkowanej spermy może być wynikiem istnienia torbieli i likwidacja jej prawdopodobnie zwiększy objętość nasienia. Jednak przyczyna może także tkwić w pozapalnym, nieodwracalnym zniszczeniu struktury najądrza i wtedy już w żaden sposób nie zwiększymy produkcji spermy.
Po dwóch tygodniach od zabiegu powinien Pan być w pełni sprawny.

Pan jest z Warszawy dlatego nie poradzę Panu żadnych ośrodków urologicznych, gdyż nie znam Warszawy i okolic. Jestem ze Śląska. W moim szpitalu nie ma oddziału urologicznego. Dobre ośrodki występują w sąsiednich miastach Sosnowcu i Katowicach.