Najskuteczniejsze środki stosowane na bliznę pooperacyjną

6 tygodni temu miałam usuwany pęcherzyk żółciowy laparoskopowo. Po 4 dniach od operacji przeprowadzono kolejną operację - okazało się, że został przecięty przewód żółciowy. Miałam dwa dreny przez 28 dni. Mam bliznę na brzuchu - około 25 cm. Nie użyto normalnych szwów tylko metalowych zszywek, które zostały usunięte po 10 dniach. Blizna nadal mnie boli, ale wygląda dobrze. Nie ma stanów zapalnych, jest lekko różowa. Na razie kazano mi stosować tylko krem na blizny ponieważ blizna jest nadal delikatna. Chciałabym się dowiedzieć kiedy mogę zacząć stosować silniejsze kremy na usuwanie blizn? Na rynku jest bardzo wiele. Które są najskuteczniejsze? Mam 25 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Po tygodniu od ściągnięcia szwów z rany, gdy blizna jest już dość dobrze ukształtowana można stosować kremy lub maści na blizny. Niektóre kremy na blizny to wyciąg z cebuli o nieudowodnionym działaniu zapobiegającym nadmiernemu bujaniu tkanki bliznowej. Udowodnione działanie przez chirurgów plastyków i kosmetologów mają żele produkowane na bazie silikonu. Drogie, ale skuteczne. Które stosuje się 2 razy dziennie przez przynajmniej miesiąc. Im dłużej tym lepiej.