Wrodzony wodniak powrózka nasiennego - jak wygląda zabieg?

Mój 8-miesięczny synek ma wrodzonego wodniaka powrózka nasiennego. Niestety konieczny jest zabieg usunięcia wodniaka. Proszę o opis samego zabiegu, czas ewentualnej hospitalizacji oraz postępowanie z dzieckiem po samym zabiegu (np. czy dziecko musi leżeć).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zabieg polega na nacięciu skóry moszny i wycięciu wodniaka po wypreparowaniu go z powrózka nasiennego. Technicznie zabieg wygląda podobnie jak usunięcie wodniaka jądra, który jest opisany na stronie www.echirurgia.pl
Zabieg ten można wykonać w trybie jednodniowym, ale z reguły takie małe dzieci pozostawia się w szpitalu ponad jedną dobę (2 doby, góra 3). Dziecko oczywiście nie musi cały czas leżeć. Dobrze by było, żeby po zabiegu pod worek mosznowy podłożyć coś miękkiego. Wtedy obrzęk jądra szybciej się wycofuje i lepiej goi się rana.