Czy operować guzy tarczycy 6 cm?

Mam 25 lat. Z USG wykonanego w listopadzie 2007 wynika, że mam w cieśni widoczne normoechogeniczne guzki o III typie unaczynieniu. Prawy i lewy płat prawie niewidoczny. Objętość cieśni wynosi 21 ml. Podwyższone FT4. Guzki o wielkości ponad 30 mm. W sierpniu ponownie wykonałam USG i od razu endokrynolog skierował mnie na operacje usunięcia guzów tarczycy. Guzy powiększyły się do 60 mm. Niestety z opisu USG nie jestem w stanie nic innego przeczytać, bo jest nieczytelnie napisane. Nie wiem czy to ma jakiś związek, ale ostatnio czuję się osłabiona, jest mi gorąco, szybko się meczę, boli mnie głowa, czuje też ucisk w szyi.
Czy muszę się poddać tej operacji? Na czym ona polega i czy te guzy nie oznaczają zmian nowotworowych?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

O tym czy Pani powinna być operowana decyduje endokrynolog, a nie chirurg. Pani objawy wskazują na znaczną nadczynność tarczycy spowodowaną na pewno guzami w tarczycy, które są bardzo aktywne wydzielniczo. Guzy powiększyły swoją wielkość prawie 2 krotnie w przeciągu nie całego roku. Takie nagłe powiększanie się guzów może być objawem rozwijającej się choroby nowotworowej. To wszystko jest właśnie wskazaniem do chirurgicznej interwencji. Dlatego sugeruję poddanie się zabiegowi i to dość szybko.

Tarczyca będzie prawdopodobnie wycięta w całości lub w miarę możliwości częściowo (zależy ile będzie zdrowego miąższu tarczycy). O tym zadecyduje chirurg w czasie operacji.

Opis w jaki sposób jest wykonywana resekcja tarczycy znajdzie Pani na stronach www.echirurgia.pl w dziale tarczyca.