Podwyższone wyniki GGTP, ASPAT i ALAT

Zrobiłam mężowi kompleksowe badanie wątroby. Wyniki są dużo podwyższone: ALT - 140, AST - 168 , GGTP - 766, bilirubina - 1,2, a dodatkowo wynik + Helicobacter pylori. Proszę pomóc co oznaczają tak złe wyniki? Co ma mąż zrobić? Jak to się leczy?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Badanie aktywności enzymów wątrobowych i bilirubiny w surowicy wykonuje się przy podejrzeniu chorób wątroby, żółtaczce, niewydolności krążenia, a także stosowaniu wielu leków, m.in. statyn, doustnych leków antykoncepcyjnych, leków przeciwnowotworowych. Aminotransferazy (alaninowa - ALT (GPT) oraz asparaginianowa - AST (GOT), norma dla obu <40 j.m./l), z których pierwsza jest względnie swoista dla wątroby, natomiast druga jest produkowana także w sercu, mięśniach, nerkach, mózgu i krwinkach czerwonych, znacznie zwiększają swoją aktywność w ostrych zapaleniach wirusowych wątroby, autoimmunologicznych zapaleniach wątroby, jej uszkodzeniu przez toksyny lub leki. Umiarkowane zwiększenie ich aktywności ma miejsce w przewlekłych wirusowych zapaleniach wątroby, stłuszczeniu wątroby, uszkodzeniu przez leki i toksyny o mniejszym nasileniu, przy nadużywaniu alkoholu, marskości wątroby a także w chorobach tarczycy, po forsownych ćwiczeniach fizycznych. Gamma-glutamylotransferaza (GGTP, norma dla kobiet < 35 U/l, dla mężczyzn <40 U/l) zwiększa swoją aktywność zwłaszcza w schorzeniach przebiegających z zastojem żółci (cholestazą), jak kamica pęcherzyka i przewodów żółciowych, niedrożność przewodów żółciowych, ale również w zapaleniach wątroby, marskości wątroby, przy obecności przerzutów nowotworowych do wątroby i raka wątroby, alkoholowej marskości wątroby. Zarówno GGTP (transpeptydaza gammaglutamylowa), jak i ALAT (aminotransferaza alaninowa) są enzymami produkowanymi w komórce wątrobowej i ich podwyższony poziom może sugerować pogorszenie jej funkcji.

GGTP jest podniesiony najczęściej w kamicy żółciowej, kiedy złogi w drogach żółciowych blokują odpływ żółci. Stanowi temu może czasami towarzyszyć żółtaczka. Enzym ten (GGTP) bywa również zawyżony u osób nadużywających alkoholu.

ALAT może być podwyższony w sytuacjach opisanych powyżej oraz w przypadku wirusowego zapalenia wątroby, podczas zażywania leków hepatotoksycznych. Dodatni wynik obecności Helicobacter pylori czyli bakterii znajdującej się w żołądku i powodującej stany zapalne śluzówki, a nawet owrzodzenia może wymagać antybiotykoterapii i podawania leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego przez żołądek.

Chciałbym jednak zaznaczyć, że same wyniki badań bez innych istotnych informacji o pacjencie i przebiegu jego choroby są bardzo trudne do interpretacji. Stara zasada lekarska mówi, że leczy się pacjenta, a nie wyniki badań.
Dlatego należy z tymi wynikami udać się do lekarza, który po wywiadzie i badaniu fizykalnym będzie miał większe możliwości udzielenia odpowiedzi na temat przyczyn przekroczenia normy badanych enzymów. Dlatego decyzję na temat leczenia podejmie lekarz po rozpoznaniu schorzenia jakie dotyczy Pani męża.