USG: pogrubienie ściany pęcherzyka żółciowego

USG robione w maju mówiło: pęcherzyk cienkościenny, bez złogów.
Pęcherzyk żółciowy o nieco pogrubionych ścianach, w rzucie szyi polipowato, bez złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone - to USG robione w sierpniu.
Czy mam się martwić czy nie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Opis najnowszego badania USG wskazuje na proces zapalny w pęcherzyku żółciowym (pogrubiała ściana pęcherzyka) oraz polipowatość śluzówki szyi pęcherzyka. Jeśli nie ma Pani żadnych objawów związanych z zapaleniem pęcherzyka żółciowego taki obraz wymaga tylko okresowych kontroli (za około pół roku ponowne USG). Jeśli jednak ma Pani dolegliwości świadczące o stanie zapalnym pęcherzyka żółciowego należy pęcherzyk usunąć operacyjnie.