Różnica między przepukliną wysiłkową a urazową

Jestem po operacji przepukliny pachwinowej (K40) w związku z wypadkiem w pracy -dźwignięcie ciężaru. ZUS uznał to zdarzenie i wypłacił za uszczerbek na zdrowiu odszkodowanie. Prywatnie jestem ubezpieczony w PZU i ta firma nie uznaje przepuklin wysiłkowych tylko urazowe. Według mnie dźwignięcie było powodem tego urazu - przepukliny. PZU powołuje się też na jakiś stan chorobowy, który ujawnił się po dźwignięciu. Dodam, że pracę fizyczną wykonuję ponad 30 lat i nie jestem człowiekiem słabym. Byłem na komisji lekarskiej z PZU, ale nie byłem nawet badany, gdyż lekarz stwierdził, że PZU nie płaci za przepukliny wysiłkowe. Dodał, że uszczerbek na zdrowiu na pewno jest i że powinienem się odwoływać. Jak można rozróżnić czy to była przepuklina wysiłkowa czy urazowa?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie ma takiego pojęcia jak przepuklina wysiłkowa czy urazowa. Według mnie stany te są ze sobą ściśle powiązane. To PZU stwarza jakieś sztuczne określenia. Przecież nagły, ostry wysiłek jest także mocnym urazem dla organizmu. W czasie wysiłku czy urazu powłok brzusznych dochodzi do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej i wypchania otrzewnej z wytworzeniem przepukliny. Dla PZU nie ma znaczenia patofizjologia powstania przepukliny tylko zdarzenie jakie ją wywołało (czy to było podnoszenie dużego ciężaru czy np. kopnięcie w brzuch). Podnoszenie ciężaru jest jak gdyby na Pana życzenie zaś uraz jaki Pan doznał jest niezależny od woli.

Po drugie przepuklinę można tłumaczyć jako chorobę przewlekła, utajoną (osłabienie powłok brzusznych), która tylko w odpowiednich warunkach uwidacznia się.