Przebieg ostrego zapalenia trzustki (OZT) w ciąży

Mam 32 lata. W 2001 roku zaszłam w ciąże i w 7 t.c. przeszłam ostre zapalenie trzustki. Ciąża utrzymana - ja przeszłam operację usunięcia pęcherzyka żółciowego, gdyż wystąpiła rosnąca żółtaczka. Po operacji do końca ciąży byłam na diecie i otrzymywałam Kreon 25000. Dziś minęło siedem lat. Kreon otrzymuję nadal - 1x kapsułkę dziennie. Chciałabym zajść w drugą ciążę, lecz boję się czy znowu nie wystąpi OZT, gdyż lekarz twierdzi, że jej wystąpienie siedem lat temu miało tzw. przyczynę idiopatyczną.
Mam pytanie. Czy jest ktoś kto miał taki przypadek, żeby kobieta przeszła OZT w kolejnej ciąży? Co ze mną - jak już by wystąpiła? Czy jestem w stanie przeżyć?
Proszę o jakiekolwiek informację. Może jest lekarz w Polsce, który miał takie przypadki.
Dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli rzeczywiście w Pani przypadku w czasie ciąży doszło do ostrego zapalenia trzustki na podłożu idiopatycznym możliwe, że taka sytuacja powtórzy się w czasie następnej ciąży. Zapalenie trzustki o pochodzeniu idiopatycznym znaczy, że bez uchwytnej przyczyny. Około 10% przypadków ma takie podłoże. Występuje samoistnie, niezależnie od tego czy się jest w ciąży czy nie.
Jednak powstanie OZT mogło być też spowodowane u Pani drobnymi złogami w pęcherzyku żółciowym (OZT na tle kamicy żółciowej), które nawet były pominięte w USG jamy brzusznej. Jeśli przyczyną były kamienie w pęcherzyku żółciowym, a pęcherzyk żółciowy został usunięty prawdopodobieństwo wystąpienia ponownego zapalenia trzustki w czasie następnej ciąży jest znikome.
Nie znam lekarzy, którzy mieliby doświadczenie w prowadzeniu pacjentek z OZT w czasie ciąży.
Wystąpienie tego schorzenia w czasie ciąży jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla chorej, ale także dla rozwijającego się płodu, który narażony jest na ogromną ilość toksyn jakie wydostają się z silnie zapalnie zmienionej trzustki.
Pozdrawiam.