Wycięcie skóry martwiczej i zakażenie rany

W maju miałam wycięta skore na podudziu, a wcześniej osunięto mi płytkę ao plus 10 srub. Mam pytanie. Lekarze w szpitalu mi powiedzieli, ze to martwica. Mialam miec inna operacje, jakis przeszczep miesni tego podudzia, ale nie napisali mi tego w karcie wypisowej i nie wiem co dalej. Noga jest ciagle jak kikut. Czuje ja ale jakos inaczej. Teraz ta rana mnie coraz bardziej boli i czasem wyplywa wydzielina ropna. Pytanie czy ta martwica moze znow powrocic i czy zaniki kostne w tej nodze mogo miec wplyw na to, ze moja noga jest ograniczona?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ból rany oraz wycieki ropne są objawem stanu zapalnego jaki w niej występuje. Na pewno trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie. Dobrze by było, aby pobrać na badania mikrobiologiczne ropną wydzielinę z rany. Po wyhodowaniu bakterii i otrzymaniu wyniku antybiogramu wdrożyć dopasowany antybiotyk drogą doustną oraz miejscowo. Rana powinna być odpowiednio oczyszczona (jeśli istnieją w niej tkanki martwicze) i systematycznie odkażana z zakładaniem odpowiednich opatrunków. Jednak o tym wszystkim musi zadecydować chirurg po zbadaniu Pani.

Niestety, ale kończyna dolna w wyniku stanu zapalnego jaki Pani przeszła (zaniki kostne i mięśniowe) nigdy nie powróci do poprzedniej formy. Należy jednak wdrożyć czynności rehabilitacyjne, aby w pewien sposób poprawić jej funkcjonalność.