Alkohol po ostrym zapaleniu trzustki (OZT)

3,5 miesiąca temu przeszedłem ostre zapalenie trzustki spowodowane alkoholem. Warto jednak zaznaczyć, iż przez kilka ostatnich miesięcy przed OZT przeżywałem bardzo dużo stresów i źle się odżywiałem (głównie kawa i papierosy, zdarzało się, że pierwszy posiłek jadłem po wypiciu dwóch kaw i wypaleniu 6 papierosów). 5 dni leżałem w szpitalu, potem stosowałem się do diety trzustkowej. Teraz odżywiam się dość dobrze i ogólnie czuje się dobrze, w zasadzie nie odczuwam tego, że przeszedłem zapalenie trzustki już w żaden sposób. Miesiąc temu robiłem kontrolne USG i wymiary trzustki były odpowiednie, jedynie echostruktura była lekko obniżona. Moje pytanie dotyczy tego czy i jeśli tak to, kiedy będę mógł spożywać ponownie alkohol? Czy do kolejnego zapalenia trzustki może mnie teraz doprowadzić spożywanie alkoholu w ilościach dużo mniejszych niż przed pierwszym OZT? Czy też to, że nie odczuwam żadnych skutków OZT oznacza, że choroba została zażegnana?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zapalenie trzustki w głównej mierze spowodowane jest przez spożywany alkohol (40-50%) albo w wyniku kamicy dróg żółciowych (też około 40-50%). Alkohol powoduje obkurczenie brodawki Vatera (struktura zamykająca wspólne ujście dróg żółciowych i trzustkowych) przez co żółć jest zarzucana do trzustki co wywołuje jej ostry stan zapalny. Niestety widocznie ma Pan wrażliwą brodawkę na wpływ alkoholu. Może, więc przydarzyć się ponowne zapalenie trzustki nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu. Dlatego odradzałbym picie alkoholu.

Prawdopodobnie przeszedł Pan obrzękową postać zapalenia trzustki, która bardzo często wycofuje się bez pozostawienia powikłań z tym związanych. Można więc uznać, że jest Pan wyleczony, ale ostrożność należy zachować. Prawdopodobieństwo wystąpienia ponownie zapalenia jest większe niż w przypadku, gdy nigdy nie doszło do zapalenia trzustki.