Nieoperacyjny gruczolak trzustki

W klinice w Berlinie stwierdzono raka trzustki. Gruczolak oplótł już tętnice wątrobowe. Otwarto pacjenta i zaszyto. Pacjent jest Polakiem, który pojechał w odwiedziny do córki. Jaki szpital w Polsce mógłby mu pomóc?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Myślę, że chodzi Panu o gruczolakoraka, a nie gruczolaka. Właśnie gruczolakorak jest rakiem o bardzo dużej złośliwości. Gruczolak jest nowotworem łagodnym rzadko występującym w trzustce. Z opisu wynika, że nowotwór jest bardzo zaawansowany miejscowo z uwagi na nacieki na naczynia i niemożność zresekowania bez uszkodzeń ważnych naczyń takiego guz. Czyli rak trzustki jest nieoperacyjny. Jedynie w chwili obecnej trzeba skonsultować się z onkologiem może zaproponuje jakieś leczenie typu paliatywnego, chociaż oprócz leczenia operacyjnego inne metody jak chemioterapia czy radioterapia nie mają potwierdzonego skutecznego działania.

Ośrodkiem na Śląsku zajmującym się operacjami nowotworów trzustki jest Klinika Przewodu Pokarmowego w Katowicach-Ligocie. Ewentualnie z tym ośrodkiem można się skontaktować celem rekonsultacji po leczeniu w Berlinie.