Dieta po częściowej resekcji jelita grubego oraz cholecystektomii

Rozpoznanie: rak zagięcia wątrobowego okrężnicy, kamica pęcherzykowa, nieszczelność zespolenia i kałowe zapalenie otrzewnej w przebiegu pooperacyjnym, zakażenie dróg moczowych w przebiegu pooperacyjnym, stan po zatorowości płucnej w 2000 roku, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, przerost prostaty. Panie doktorze to było rozpoznanie mojego taty. W szpitalu przebywał miesiąc. Teraz napiszę leczenie - wycięcie prawej połowy okrężnicy, wycięcie pęcherzyka żółciowego, drenaż loży po pęcherzyku żółciowym. Relaparotomia, płukanie i drenaż jamy otrzewnowej, resekcja około 35 cm końcowego odcinka jelita krętego wraz z uchyłkiem Meckela i nieszczelnym zespoleniem jelitowo-poprzeczniczym, ponowne zespolenie jelita krętego z poprzecznicą, leczenie metoda otwartego brzucha, rewizja i drenaż jamy brzusznej, zamkniecie powłok jamy brzusznej.

Chodzi mi o dietę? To bardzo ważne. Tata nie został poinformowany, co może jeść a co nie? Jaką dietę ma stosować?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dietę, jaką bym obecnie przez około miesiąc zastosował to dieta, jaką się stosuje w przypadku schorzeń dróg żółciowych (http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_pecherzyk.htm).
Oprócz tego pacjent z uwagi na zabieg częściowej resekcji jelita grubego i cienkiego może mieć biegunki, dlatego dieta musi być wtedy stosowana jak w zespole jelita drażliwego w okresie biegunek (http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_jelito_drazliwe.htm). Nie można także doprowadzić u pacjenta do zaparć. Jeśli byłyby problemy z oddaniem stolca dietę natychmiast trzeba zmienić i zastosować taką jak w zespole jelita drażliwego, ale w okresie zaparć (http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_jelito_drazliwe.htm). Schorzenia i zabiegi, jakie przebył ojciec są liczne i różne, dlatego dieta powinna być odpowiednia w stosunku do klinicznego stanu pacjenta. Może wymagać ciągłej modyfikacji w zależności od ilości i rodzaju wypróżnień.