Powikłania operacji wycięcia wyrostka robaczkowego

Jak długo pacjent musi przebywać w szpitalu po operacji wycięcia wyrostka robaczkowego? Jakie są zagrożenia podczas operacji? Czy coś mu grozi po operacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli doszło do klasycznego ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, nie powikłanego zgorzelą wyrostka, perforacją ani ropniem około wyrostkowym, zabieg był wykonany w sposób klasyczny to pacjent wychodzi ze szpitala zazwyczaj 2 doby po zabiegu (jeśli oczywiście nie wystąpiły powikłania pooperacyjne). Operacja jest jedną z łatwiejszych do wykonania i trwa bardzo krótko (0,5-1 godziny). Bardzo rzadko występują powikłania śródoperacyjne (np. krwotok, uszkodzenie kątnicy, jelita cienkiego lub pęcherza moczowego). Po zabiegu z najczęstszych powikłań występuje krwawienie z rany pooperacyjnej, zropienie rany, rozejście się rany, rzadko ropień w jamie brzusznej, przetoka jelitowa, a w odległym czasie po zabiegu przepuklina w bliźnie pooperacyjnej.