Kamień w przewodzie żółciowym - czy konieczny powtórny zabieg?

W 1996 r. (w wieku dwudziestu lat) usunięto mi pęcherzyk żółciowy metodą tradycyjną, natomiast w maju 2008 r. przeprowadzono zabieg laparoskopii. Przyczyną był ostry atak bólu po prawej stronie ciała promieniujący do pleców. Po laparoskopii okazało się, że w obwodowym odcinku PŻW znaleziono trzy drobne złogi, które następnie usunięto. Wytworzyła się również samoistna przetoka dwunastniczo- przewodowa. Przewód żółciowy był poszerzony do 12 mm.
Właściwie już w szpitalu, a także w późniejszym okresie odczuwałam bóle w dolnej części brzucha. Dwa miesiące po zabiegu bardzo się one nasiliły i trwają do dnia dzisiejszego. Brzuch jest twardy i wzdęty. Boli cały przy dotknięciu. Dodatkowo ból promieniuje do pleców.

12.08.08 r. wykonałam kontrolne badanie USG, które ujawniło, że PŻW szerokości odcinkowo do 14 mm wykazuje ognisko hyperechogeniczne z cieniem akustycznym wielkości 8 mm. Lekarz zalecił mi powtórne wykonanie laparoskopii.
Chciałabym się dowiedzieć, czy jest ona konieczna i czy wyżej wspomniany ból może mieć związek z opisaną przeze mnie sytuacją? Czy kamienie mogą schodzić samoistnie przez wytworzoną przetokę?

Nadmieniam, że aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości wykonałam badanie moczu, USG narządów rodnych i prześwietlenie kręgosłupa.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Prawdopodobnie podaje Pani mylne informacje na temat drugiego zabiegu jaki miała Pani wykonany. To pewnie nie była laparoskopia tylko ECPW czyli endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna. W trakcie laparoskopii nie wykonuje się ewakuacji złogów z dróg żółciowych. Jedynie w bardzo rzadkich przypadkach i praktycznie w pojedynczych ośrodkach klinicznych w Polsce. Zresztą metoda laparoskopowa w przypadku kamicy dróg żółciowych nie jest zalecana. Jest zarezerwowana do usuwania pęcherzyka żółciowego.

Dlatego prawdopodobnie obecnie lekarz zaproponował Pani ponowne wykonanie ECPW. To słuszny sposób diagnostyki i leczenia kamicy dróg żółciowych z możliwością usunięcia złogów, a także ewentualnego zaprotezowania przewodu żółciowego celem udrożnienia.

Można także potwierdzić kamicę dróg żółciowych wykonując badanie tzw. cholangio-NMR. Badanie to polega na wykonaniu rezonansu dróg żółciowych co odzwierciedla wiernie strukturę i patologię dróg żółciowych.

O konieczności ECPW lub cholangio-NMR musi zadecydować lekarz prowadzący. Dolegliwości Pani mogą być pośrednio związane z patologią dróg żółciowych. Korzystnie byłoby też wykonać badania laboratoryjne z krwi odzwierciedlające funkcję wątroby i dróg żółciowych: bilirubina, fosfataza alkaliczna, GGTP, ASPAT, ALAT.

Oczywiście kamienie z dróg żółciowych jeśli są niewielkie (do 1 cm) mogą zejść drogą naturalną jak i przez przetokę przewodowo-dwunastniczą.