Kał otoczony krwią i bóle brzucha

Od trzech dni po wypróżnieniu zauważyłam kał otoczony krwią. Krew jest koloru żywo-czerwonego, otacza stolec. Kał koloru jasnego, normalnej grubości. Nie mam problemów z wypróżnianiem, ani zaparciami. Po pierwszym dniu, w którym była krew w kale, miałam przez kilka godzin bardzo silny ból brzucha. Dokładne miejsce bólu to nieustające kłucie pod lewym żebrem. Ból znikał w pozycji stojącej, bardzo się nasilał w leżącej. Ból ustąpił dopiero po zaaplikowaniu czopka z lekiem przeciwbólowym, ale nie od razu. Czy należy łączyć te dwie rzeczy krew w kale i ból brzucha? Dodam, że nie wyczuwam żadnych zewnętrznych guzków w okolicach odbytu, nigdy też nie miałam żylaków. Sam odbyt mnie nie boli, a krew zauważyłam przez przypadek. Dodatkowo, gdy analizuję ostatnie tygodnie to miewałam nudności i lekkie zawroty głowy, przy czym w ciąży na pewno nie jestem. Często miewam bóle brzucha, ale w natłoku zajęć nie analizowałam ich, dopiero ta krew mi to uświadomiła. Chcę udać się do specjalisty tylko nie wiem czy powinien to być chirurg czy gastrolog i czy wcześniej powinnam wykonać jakieś badania? Posiadam wyniki krwi sprzed miesiąca (ob, cholesterol i krzywa cukrowa - w czasie ciąży miałam cukrzycę ciążową stąd coroczne badania) wg lekarza rodzinnego idealne. Mój wiek: 30 lat, szczupła budowa ciała.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ten typ krwawienia z odbytu może sugerować żylaki odbytu. Jednak bóle jakie Pani opisuje raczej nie są powiązane z żylakami odbytu. Na pewno musi Pani udać się na konsultacje do chirurga. On zwykłym badaniem palcem przez odbyt może wykluczyć lub potwierdzić żylaki odbytu. Żylaki nie muszą być wyczuwalne na zewnątrz odbytu, mogą być wewnętrzne (hemoroidy), które można dopiero wybadać wkładając palec w odbyt. Jednak ognisko krwawienia może być położone wyżej w jelicie grubym i wtedy takie ognisko krwawienia może być powiązane z bólem brzucha. Dlatego dobrze by było więc wykonać ewentualnie kolonoskopię czyli badanie kamerą jelita grubego oraz USG jamy brzusznej. Jednak o konieczności tego badania powinien zadecydować chirurg po badaniu podmiotowym i przedmiotowym Pani.