Dieta po zabiegu ERCP

Po pobycie mamy w szpitalu (70 lat) stwierdzono zapalenie wątroby, żółtaczkę oraz tętniaka aorty brzusznej. Pobrany wycinek nie wykazał zmian rakowych. W tej chwili czeka na zabieg ERCP - protezowanie przewodów żółciowych.
Mam pytanie czy zabieg ten nie naruszy tętniaka? Jaką dietą ją żywić czy może być - dieta wątrobowa?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zabieg ERCP w żaden sposób nie powinien naruszyć tętniaka (odległe okolice, bardzo delikatna technika wykonania zabiegu).
Najlepiej w chwili obecnej i po zabiegu stosować dietę jak w chorobach dróg żółciowych (http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_pecherzyk.htm). Dalsze postępowanie zależne od wyników ERCP z protezowaniem.