Nieregularne stolce po operacji przepukliny

Mój 2,5 roczny syn miał operacje przepukliny. Po operacji nie podobają mi sie jego kupki: początek to pojedyncze *kozie bobki* dalej posklejane, poskręcane i dopiero koniec jest prawidłowy. Lekarz powiedział, że po znieczuleniu jelita są trochę leniwe, ale na 2-3 dobę wróci wszystko do normy. Dawałam dziecku dużo płynów, w większości soki jabłkowe, jogurty, kefiry i bez zmian. Po tygodniu pediatra przepisał syrop na zaparcia. Po podaniu syropu dziecko na drugi dzień robił 3 razy kupkę i za każdym razem wyglądała tak jw. opisałam. Do tego jeszcze ze dwa razy mówił, że chce kupkę, ale nic nie zrobił. Zapomniałam jeszcze dodać, że zdarza się, że kupka jest 3-barwna, od bardzo ciemnej do jasnej.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Myślę, że obecnie wygląd i częstotliwość oddawanych stolców przez dziecko nie ma nic wspólnego ze stanem po operacji przepukliny. W czasie operacji przepukliny praktycznie nie otwiera się, ani w żaden sposób nie uszkadza przewodu pokarmowego. Zaopatruje się tylko chirurgicznie powłoki brzuszne w odległości od jelit.

Myślę, żeby u dziecka stosować dietę urozmaiconą (na co ma ochotę - oczywiście w granicach rozsądku) bogatą w substancje balastowe typu świeże owoce i warzywa, produkty bogate w błonnik. Dieta oparta na mleku i jego produktach tez może dawać zaburzenia w oddawaniu stolca. Różny kolor stolca może być spowodowany zbyt mało urozmaiconą dietą. Oczywiście, gdyby dziecko nie oddawało stolca codziennie można zastosować okresowo lek na zaparcia w niewielkich ilościach. Dzieci w obecnych czasach maja często problemy typu zaparciowego.