Powiększona śledziona oraz wysoki poziom bilirubiny

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie poniższych wyników mojego męża. Jak można je powiązać i czy coś z nich wynika?
Wg badania USG mąż ma powiększoną śledzionę o wymiarach 139,4x47,5x80,3 (jest nieco większa niż przed rokiem). Pozostałe organy tj. trzustka, wątroba, drogi żółciowe, nerki, duże naczynia jamy brzusznej są ocenione jako prawidłowe. Ponadto badania krwi wykazują niezmiennie wysoki poziom bilirubiny (4,1 mg/dl). Pozostałe wyniki są w normie i wynoszą m.in. AlAT 13 U/l; AspAT 16 U/l; GGTP 18 U/L; trójglicerydy 94 mg/dl; alfa-amylaza 55 U/l.

Będę zobowiązana za nakreślenie nam także kierunku działań, które powinniśmy wykonać oraz o wskazanie specjalisty, który mógłby męża zbadać (gdyż nie bardzo nawet wiemy, do którego specjalisty się udać - gastrologa a może hematologa).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety po samych wynikach badań i opisie USG nie można ostatecznie rozpoznać przyczyn podwyższonego poziomu bilirubiny i powiększonej śledziony. Nie wiem, jakie obecnie mąż ma dolegliwości, czy choruje na jakieś przewlekłe choroby, jaki tryb życia prowadzi, czy nie nadużywa alkoholu?

Śledziona jest powiększona, ale w niewielkim stopniu. Trzeba wykonać morfologię krwi, aby ocenić funkcję śledziony, czy przypadkiem nie jest nadczynna (obniżony poziom płytek krwi). Podwyższony poziom bilirubiny może być spowodowany bardzo różnymi przyczynami. Trzeba określić dokładnie frakcje bilirubiny (bezpośrednia i wolna), HBS oraz anty-HCV (czy nie ma wirusowego zapalenia wątroby). Może także podwyższona bilirubina być związana z defektem wrodzonym enzymów wątrobowych. Jest to rzadki stan, ale wysoce wybiórczy dla samej bilirubiny.

Niestety, ale podwyższony poziom bilirubiny wraz z powiększeniem śledziony świadczy czasami o marskości wątroby na bardzo różnym tle (samoistnym lub związanym z przewlekłym nadużywaniem alkoholu).
Na pewno z problemem przyczyn podwyższonego poziomu bilirubiny trzeba będzie skonsultować się z hepatologiem. Ewentualnymi zaburzeniami w morfologii krwi i powiększoną śledzioną powinien zająć się hematolog.