Zmiany ogniskowe w wątrobie po resekcji esicy z powodu raka

Mam 29 lat. Rok temu przeszłam resekcje jelita grubego (esica) - stwierdzono nowotwór jelita grubego I stadium. Tym razem obeszło się bez chemii, nie stwierdzono przerzutów. Byłam szczęśliwa, do dzisiaj. Badania kontrolne (usg, markery..) - prawidłowe. Trzy tygodnie temu CT - wyszły dwie zmiany ogniskowe (8 i 3 mm) na wątrobie.

Po 2 tygodniach następna CT (zalecona przez onkologa), chciał zobaczyć czy w opisie występuje dynamika - ale dokładnie co i jak to nie wiem (w każdym bądź razie wciąż chodzi o wątrobę), nie została stwierdzona.
Onkolog wciąż nie może stwierdzić przerzutów, nie występuje dynamika. Dostałam skierowanie na PET/CT. Zobaczymy czy mogą to być przerzuty? A jeśli nie to co to może być. Wiem, że można strzelać - ale i to mnie zadowoli.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Prawdę powiedziawszy te dwie zmiany ogniskowe w wątrobie są bardzo małe. Możliwe, że już nawet istniały, gdy miała Pani zabieg resekcji esicy. Może miała Pani wykonywane (jeśli wtedy było) TK jamy brzusznej na innym aparacie o mniejszej rozdzielczości. Stare aparaty TK robiły nawet skany co 1 cm, dlatego zmiana poniżej 1 cm mogła być niezauważona. Dopiero nowoczesne aparaty TK potrafią robić skany co 1 mm. Dlatego właśnie bardzo ważne jest określenie progresji tych wykrytych zmian ogniskowych. Możliwe, że to tylko drobne naczyniaki, torbielki lub taka forma zbitej struktury tkanki miąższowej wątroby ze zwłóknieniem. Tego typu zmiany nie powinny wywoływać niepokoju. Trzeba je tylko obserwować. Wszystko teraz zależy od wyniku PET, który bardzo dokładnie oceni czy to przypadkiem nie są ogniska przerzutowe raka jelita grubego.
Powinna Pani być dobrej myśli.