Twardy guzek w łechtaczce

Mam 19 lat i nigdy dotąd nie współżyłam z chłopakiem. Mój problem polega na tym, że wyczuwam guzek po prawej stronie łechtaczki, który przy dotykaniu boli i jest raczej twardy. Boli mnie rzadko, często w ogóle go nie wyczuwam.
Czy to może być coś groźnego?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Prawdopodobnie ten pojawiający się i znikający guzek to gruczoł Bartoliniego, który okresowo ulega zatkaniu. W momencie zatkania dróg wyprowadzających produkty tego gruczołu (śluz) dochodzi do stanu zapalnego przejawiającego się bolesnym guzkiem. Nie jest to nic groźnego. Można leczyć farmakologicznie (czopki dopochwowe). Jednak, gdy dojdzie do ostrego stanu zapalnego ze znacznie powiększonym guzkiem leczeniem z wyboru może być nacięcie lub wycięcie guzka.
Na pewno, gdy wyczuje Pani u siebie ten guzek trzeba skonsultować się z ginekologiem, który dokładnie określi co to może być.