Nadmiar skóry na napletku i żołędzi

Na napletku (i po części na żołędziu) gromadzi się nadmiar skóry, który ciężko usunąć. Są to białe zgrubienia, które po czasie (kiedy trochę urosną) odchodzą płatami - po mojej interwencji. Niestety zgrubienia te powodują, że niekiedy po stosunku napletek jest rozerwany - co jest trochę bolesne podczas gojenia się. Zastanawiam się czy nie jest to jakaś choroba skóry i jak to można wyleczyć. Mam to odkąd pamiętam (mam 25 lat). Niekiedy jest lepiej a niekiedy gorzej.
Najprawdopodobniej jako dziecko miałem stulejkę bądź przyklejony napletek do żołędzia. Nie wiem jak to się wtedy leczyło, ale rodzice kazali mi powoli napletek samemu w kąpieli odciągać. Tak się wyleczyło.
Co można poradzić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Możliwe, że nadmiar skóry (?), którą Pan opisuje pod napletkiem i na żołędzi to nagromadzona mastka. Mastka (smegma) to mazista biała lub żółta serowata wydzielina gromadząca się u mężczyzn pod napletkiem, głównie w rowku zażołędnym członka będąca produktem złuszczonych komórek nabłonkowych napletka, flory bakteryjnej oraz łoju. Zawiera także resztki moczu i spermy. Jej zadaniem jest natłuszczanie skóry żołędzi, co ułatwia przebieg stosunku.
Czasami mastka ma bardzo zbita, twardą konsystencję i wtedy trudno ją usunąć.

Musi Pan dokładnie dbać o higienę tej okolicy (długie namaczanie członka w mydlinach z odciągniętym napletkiem, powolne usuwanie mastki, natłuszczanie żołędzi).

Jeśli te zabiegi nie dadzą efektu należy skonsultować się z dermatologiem. Może Pan przypadek wymaga postępowania farmakologicznego.